Skip to content

61 Yale StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Date
Nov 21, 1983

Property Information

Block1458
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,676
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
53%
Improvement Value:$182,800
47%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,076+3.8%
2024$12,598+4.0%
2023$12,116+1.6%
2022$11,931-5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941