Skip to content

93 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block15
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,111
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
23%
Improvement Value:$316,600
77%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+3.8%
2024$13,376+4.0%
2023$12,864+1.6%
2022$12,668+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,111DeedBook 12276, Page 1304

Property Built

Built

Year Built: 1925