Skip to content

56 Laurel AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Aug 15, 2006

Property Information

Block181
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,566
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
42%
Improvement Value:$180,100
58%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+3.8%
2024$10,235+4.0%
2023$9,844+1.6%
2022$9,694-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6376, Page 704

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5813, Page 740

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924