Skip to content

90 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block188
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,242
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
37%
Improvement Value:$223,600
63%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,008+3.8%
2024$11,569+7.8%
2023$10,733+1.6%
2022$10,569+7.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 20220, Page 14820

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,242DeedBook 20211, Page 12031Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,334DeedBook 20190, Page 60921Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 12286, Page 2906

Property Built

Built

Year Built: 1921