Skip to content

112 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Date
Feb 25, 2064

Property Information

Block188
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,242
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
46%
Improvement Value:$154,400
54%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+3.8%
2024$9,343+4.0%
2023$8,986+1.6%
2022$8,849-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 20160, Page 34228

Property Built

Built

Year Built: 1921