Skip to content

9 Coolidge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Aug 3, 1992

Property Information

Block197
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,830
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
36%
Improvement Value:$224,600
64%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,903+3.8%
2024$11,467+4.0%
2023$11,029+1.6%
2022$10,860-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

To:

Sq Ft1,830DeedBook 5225, Page 130

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927