Skip to content

253 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jul 10, 2001

Property Information

Block19
Lot20.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage998
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,800
45%
Improvement Value:$117,300
55%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+3.8%
2024$6,964+4.0%
2023$6,698+1.6%
2022$6,595+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft998DeedBook 5811, Page 28

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5156, Page 775

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942