Skip to content

7 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1989

Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block219
Lot13.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,150
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
22%
Improvement Value:$318,900
78%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,880+3.8%
2024$13,373+4.0%
2023$12,861+1.6%
2022$12,665-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5373, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1989