Skip to content

8 Appleton RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$42,700
Last Sale Date
Jun 30, 1978

Property Information

Block223
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,524
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
43%
Improvement Value:$215,100
57%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+3.8%
2024$12,307+4.0%
2023$11,837+1.6%
2022$11,656+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,700

To:

Sq Ft1,524DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916