Skip to content

194 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,647
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
29%
Improvement Value:$242,700
71%
Total Assessment$341,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,597+3.8%
2024$11,173-14.7%
2023$13,103+23.8%
2022$10,582-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

To:

Sq Ft2,647DeedBook 20210, Page 15807

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5650, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1925