Skip to content

7 Church StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1988

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block252
Lot10.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
42%
Improvement Value:$276,200
58%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,081+3.8%
2024$15,494+4.0%
2023$14,901+1.6%
2022$14,673+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 20200, Page 46834

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12534, Page 1448Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 5574, Page 904

Property Sale

Sale
$188,200
DeedBook 5357, Page 68

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5302, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1988