Skip to content

287 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block272
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
28%
Improvement Value:$278,500
72%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+3.8%
2024$12,641+4.0%
2023$12,157+1.6%
2022$11,971+16.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 12525, Page 3357

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5352, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1923