Skip to content

288 Montgomery St Apt 5Bloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block303
Lot57
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
45%
Improvement Value:$97,800
55%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+3.8%
2024$5,811+4.0%
2023$5,588+1.6%
2022$5,503-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft755DeedBook 20220, Page 39102

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5353, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook 5311, Page 933

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 5120, Page 366

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5078, Page 740

Property Sale

SaleMulti
$123,100
DeedBook 4995, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1890