Skip to content

171 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Oct 30, 1979

Property Information

Block307
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,199
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
44%
Improvement Value:$136,900
56%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+3.8%
2024$8,029+4.0%
2023$7,722+1.6%
2022$7,604-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft1,199DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911