Skip to content

167 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block307
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,907
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
31%
Improvement Value:$240,100
69%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719+3.8%
2024$11,291+4.0%
2023$10,859+1.6%
2022$10,693+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20230, Page 58921

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 12535, Page 2432Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12138, Page 3667

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5961, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1902