Skip to content

346 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block307
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,668
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
36%
Improvement Value:$189,000
64%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,023+3.8%
2024$9,657+4.0%
2023$9,288+1.6%
2022$9,146-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913