Skip to content

176 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1898

Last Sale Date
Oct 28, 1975

Property Information

Block307
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,605
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
36%
Improvement Value:$206,600
64%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+3.9%
2024$10,247+4.1%
2023$9,845+1.6%
2022$9,691-9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898