Skip to content

178 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1891

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block307
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
33%
Improvement Value:$211,100
67%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+3.8%
2024$10,317+4.0%
2023$9,922+1.6%
2022$9,771-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,797DeedBook 20180, Page 83526

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5410, Page 793

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4973, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1891