Skip to content

196 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block307
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,368
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
33%
Improvement Value:$223,100
67%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+3.8%
2024$10,886+4.0%
2023$10,469+1.6%
2022$10,309+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20170, Page 50185

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1885