Skip to content

42 Berkeley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 22, 2001

Property Information

Block331
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,356
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$203,700
66%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+3.8%
2024$10,088+4.0%
2023$9,702+1.6%
2022$9,554+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 5827, Page 748

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920