Skip to content

62 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block334
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,612
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
35%
Improvement Value:$193,200
65%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+3.8%
2024$9,758+4.0%
2023$9,385+1.6%
2022$9,242+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5554, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1911