Skip to content

271 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 12, 1993

Property Information

Block335
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,215
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,700
36%
Improvement Value:$191,500
64%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149+3.8%
2024$9,778+4.0%
2023$9,404+1.6%
2022$9,260+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,215DeedBook 5256, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1900