Skip to content

61 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block393
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
27%
Improvement Value:$115,800
73%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,380+3.8%
2024$5,183+4.0%
2023$4,985+1.6%
2022$4,909+20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20211, Page 24367

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 6144, Page 158

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5715, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1920