Skip to content

27-29 Bloomfield Av(15-17(Block 394 Lot 7)Bloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Date
Dec 2, 1971

Property Information

Block394
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionST.+7 APTS(2BLD
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage2,050
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,100
22%
Improvement Value:$707,900
78%
Total Assessment$912,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,935+3.8%
2024$29,804+4.0%
2023$28,664+1.6%
2022$28,226+28.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943