Skip to content

133 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922
Vacant Land

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block424
Lot36.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566-67.8%
2024$14,160
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$835,000

To:

DeedBook 20250, Page 40458

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1922