Skip to content

123 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block424
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,190
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,100
32%
Improvement Value:$323,600
68%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,204+3.8%
2024$15,611+4.0%
2023$15,014+1.6%
2022$14,785+8.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,190DeedBook 20221, Page 390

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941