Skip to content

113 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block424
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,048
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
34%
Improvement Value:$263,500
66%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,504+3.8%
2024$13,010+4.0%
2023$12,512+1.6%
2022$12,321-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 20190, Page 80571

Property Sale

Sale
$303,850
DeedBook 6039, Page 586

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5140, Page 243

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5045, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1923