Skip to content

11 Salter PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block425
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
30%
Improvement Value:$260,200
70%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+3.8%
2024$12,150+4.0%
2023$11,686+1.6%
2022$11,507+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,120DeedBook 20200, Page 51218Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12130, Page 3250

Property Built

Built

Year Built: 1923