Skip to content

183 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Jun 20, 1983

Property Information

Block429
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
31%
Improvement Value:$226,800
69%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228+3.8%
2024$10,817+4.0%
2023$10,403+1.6%
2022$10,244+7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$58,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924