Skip to content

179 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block433
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,574
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,300
36%
Improvement Value:$253,700
64%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+3.8%
2024$12,876+4.0%
2023$12,383+1.6%
2022$12,194-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 12229, Page 1748

Property Built

Built

Year Built: 1952