Skip to content

78 Orchard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block454
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,590
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
24%
Improvement Value:$293,700
76%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,195+3.8%
2024$12,713+4.0%
2023$12,226+1.6%
2022$12,040-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 20200, Page 41473

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5968, Page 53

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962