Skip to content

101 Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1992

Last Sale Date
May 21, 1991

Property Information

Block456
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,035
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
24%
Improvement Value:$334,500
76%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,881+3.8%
2024$14,337+4.0%
2023$13,788+1.6%
2022$13,578+10.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992