Skip to content

110 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block458
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,911
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
24%
Improvement Value:$368,700
76%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$15,646+4.0%
2023$15,038+1.6%
2022$14,804-11.9%
2021$16,813+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,333

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 12541, Page 993Recorded3/4/2015

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 12196, Page 5342

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12044, Page 4321