Skip to content

24 Clarendon PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1901
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block461
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionGROUP HOME
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,513
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,200
33%
Improvement Value:$354,300
67%
Total Assessment$526,500

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1901