Skip to content

37 Smith StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 19, 2006

Property Information

Block488
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,727
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
35%
Improvement Value:$206,900
65%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,800+3.8%
2024$10,405+4.0%
2023$10,007+1.6%
2022$9,854-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 6290, Page 594

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 6152, Page 904

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5813, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1909