Skip to content

23 Morton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1895

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block490
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
35%
Improvement Value:$227,000
65%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757+3.8%
2024$11,327+4.0%
2023$10,894+1.6%
2022$10,727-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,272DeedBook 6050, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1895