Skip to content

25 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block514
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,838
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,200
44%
Improvement Value:$207,900
56%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+3.8%
2024$12,095+4.0%
2023$11,632+1.6%
2022$11,455-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5081, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1890