Skip to content

22 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block515
Lot15.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,856
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
23%
Improvement Value:$501,700
77%
Total Assessment$649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,014+3.8%
2024$21,209+4.0%
2023$20,398+1.6%
2022$20,087+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 12541, Page 9932Recorded3/10/2015