Skip to content

220 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block518
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage1,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
39%
Improvement Value:$223,900
61%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+3.8%
2024$12,016+4.0%
2023$11,557+1.6%
2022$11,380-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 20210, Page 48133

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 20170, Page 93043Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900