Skip to content

267 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Aug 16, 2004

Property Information

Block519
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,316
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
44%
Improvement Value:$167,800
56%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+3.8%
2024$9,876+4.0%
2023$9,498+1.6%
2022$9,353-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6098, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1870