Skip to content

329 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block576
Lot18.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description2STORES+4APTS
Dwellings4
ZoningB-2
Sq Footage3,503
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,200
54%
Improvement Value:$221,700
46%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,312+3.8%
2024$15,716+4.0%
2023$15,115+1.6%
2022$14,884-26.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft3,503DeedBook 6165, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1901