Skip to content

12 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block579
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,700
23%
Improvement Value:$375,000
77%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,543+3.8%
2024$15,938+4.0%
2023$15,328+1.6%
2022$15,094+33.7%
Property History

Property Sale

Sale
$166,500

To:

Sq Ft3,388DeedBook 5550, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1920