Skip to content

53 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block601
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage3,269
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,900
29%
Improvement Value:$374,200
71%
Total Assessment$527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,879+3.8%
2024$17,226+4.0%
2023$16,567+1.6%
2022$16,314+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft3,269DeedBook 20240, Page 60689

Property Built

Built

Year Built: 1917