Skip to content

109 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$153,750
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block601
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,504
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,500
34%
Improvement Value:$226,300
66%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,628+3.8%
2024$11,203+4.0%
2023$10,774+1.6%
2022$10,610-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,750

To:

Sq Ft1,504DeedBook 5418, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN