Skip to content

438 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block693
Lot39.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE + OFFICE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$625,100
50%
Improvement Value:$624,900
50%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,400+3.8%
2024$40,850+4.0%
2023$39,288+1.6%
2022$38,688-11.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940