Skip to content

439 Broad Street(Block 697 Lot 10)Bloomfield, NJ 07003

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block697
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE + APT
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
60%
Improvement Value:$135,100
40%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,468+3.8%
2024$11,049+4.0%
2023$10,626+1.6%
2022$10,464-41.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 5642, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1924