Skip to content

9 Seely TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1983

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Apr 18, 1996

Property Information

Block699.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,800
29%
Improvement Value:$342,400
71%
Total Assessment$482,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,356+3.8%
2024$15,758+4.0%
2023$15,156+1.6%
2022$14,924-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft2,536DeedBook 5420, Page 329

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983