Skip to content

17 Seely TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block699.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,286
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
41%
Improvement Value:$198,100
59%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,356+3.8%
2024$10,941+4.0%
2023$10,523+1.6%
2022$10,362-12.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,286DeedBook 20190, Page 92409

Property Sale

Sale
$238,932

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 20180, Page 80044Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$301,900
DeedBook 6043, Page 470

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5646, Page 467

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4992, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1985