Skip to content

42 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block724
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,204
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$152,800
53%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+3.8%
2024$9,405+4.0%
2023$9,046+1.6%
2022$8,907+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 12512, Page 584Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1924