Skip to content

54 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block724
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,381
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
39%
Improvement Value:$207,200
61%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+3.8%
2024$11,033+4.0%
2023$10,611+1.6%
2022$10,449+11.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$526,000

To:

Sq Ft1,381DeedBook 20240, Page 4525

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,380DeedBook 20190, Page 70362Recorded7/30/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12432, Page 635

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5947, Page 269

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5276, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1942